Kitaplar Öneriler

Beyin Senin Hikayen David Eagleman

beyindavideaglemankoclukzerrinbaserinsan

Özgün ismi The Brain: The Story of You olan Beyin Senin Hikâyen kitabının yazarı Amerikalı sinirbilimci David Eagleman, daha önce yazdığı Incognito: Beynin Gizli Hayatı ve Ve… Sonraki Hayattan Kırk Öykü isimli kitaplarıyla büyük ilgi görmüş, uluslararası çok satanlar arasında yer almıştı.

Kitapta beyin, zihinsel süreçler, algılarımız, sinirbilim ve bunun üzerine inşa edilen teknoloji, basit ve eğlenceli bir biçimde anlatılıyor. Eagleman, bir sinirbilimci olmasına rağmen insan davranışını anlamlandırabilmek için farklı birçok pencereden bakmayı başarabiliyor. Psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih gibi birçok alanı sinirbilimle harmanlayarak multidisipliner bir yaklaşımla ortaya gelişmiş bir eser koyuyor.

Kitapta en çok ilgi uyandıran konulardan biri olan biliçdışı mekanizmalara, kararlarımızda nelerin etkili olduğuna, son derece sosyal bir varlık olan insanın toplumdan soyutlandığında neler olacağına, beyni çeşitli sebeplerle hasara uğramış bireylerin yaşamlarının nasıl değiştiğine; kısacası “Beyin: Senin Hikâyen” derken o hikâyenin gerçek yaşam öykülerinden, tarihten, yapılan deneylerden, yani içimizden bir yerlerden derlenip bir şahesere dönüştürülmüş olmasına tanıklık ediyoruz.

Kitabın her satırında kendinizde yeni bir ben keşfedeceksiniz. Anbean değişen dünya ve koşullarla benliğinizin her saniye inşa edilmesine şahit olduğunuzun farkına varacaksınız. Bu kitap yaşamın, gerçekliğin, algılarımızın her anlamda sorgulandığı muhteşem bir eser.

beyin

İşte kitabın “Kime Dönüşeceğiz?” başlıklı 6. Bölümünden bir kesit:

“Türümüz şu anda kendi kaderimizi elimize almamızı sağlayacak araçları keşfetme aşamasında. Ve kime dönüşeceğimiz, tümüyle kendimize bağlı.”
Kitabı okuduğunuzda insanın “sınırlarını aşmak” ile kendini bulduğu bir varlık olduğunun farkına varacaksınız. Eagleman, tüm bunlarla beraber kitabında ekibiyle birlikte yaptığı çalışmalarından da söz etmiştir. Diğer eserlerinde bu çalışmaların sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyoruz!

Domingo Yayınevi tarafından basılan kitabın tanıtım yazısı:

Büyük ilgi gören kitabı Incognito ile nörobilimi geniş kitlelerle buluşturan David Eagleman, bizi içimizdeki kozmosa doğru hızlı ve nefes kesici bir yolculuğa çıkarıyor: Gerçek nedir? “Sen” kimsin? Nasıl karar veriyorsun? Beyin neden başkalarına ihtiyaç duyuyor? Teknoloji “insan olmak”ın anlamını değiştirebilir mi?

Durak durak ilerleyen bu büyüleyici yolculuk, ekstrem sporlar dünyasından ceza hukukuna, yüz ifademizden beyin ameliyatlarına, içgüdülerden ölümsüzlük arayışına kadar uzanıyor. Yolda, milyonlarca beyin hücresi ve birbirleriyle kurdukları trilyonlarca bağlantıdan oluşan sonsuz yoğunluktaki ağın içinde, görmeyi belki de hiç beklemediğin bir şey beliriyor: SEN.

Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe

Yayınevi: Domingo

Herkese şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Kaynakça: http://nbeyin.com.tr/beyin-senin-hikayen/