Kitaplar Öneriler

İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? Kendini İnşa Etmenin Yolları

İlber Ortaylı’dan İnsan yolculuğuna derin bir bakış, yılların tecrübesi, gözlemleri ve yaşanmışlıkları bir o kadar da taze ve güncel bakış açısı ile okuyucu ile buluşuyor.

‘İnsan Geleceğini Nasıl Kurar? Kendini İnşa Etmenin Yolları’

Beni en çok etkileyen birkaç noktayı sizlerle paylaşmak istedim.

Yaşamı inşa etmenin ‘düşünmek’ten geçtiğine yürekten inanırım. Zira koçluk zaten insanın derin düşünce sistemine, öz kaynaklarını keşfe yolculuk değil midir?

Okuyarak düşüneceksin, yazarak düşüneceksin, hatta gezerek düşüneceksin. İnsan en iyi trende düşünür…Yalnız kalacaksın ki düşüncelerini bir sıraya sokacaksın.

Ya ilim ya zanaat öğrenin ikisi de sizi ne olursa olsun ayakta tutar…Yeteneğini kimse senden alamaz. Bilgini kimse senden alamaz. Gün gelir bunlar sizi kurtarır.

…bu yetenek üzerine yaşamayı bir hedefe, plana, programa bağlamalıdır…

Dört adımdır bu; merak etmek, keşfetmek, çalışmak, planlamak.”

Kişinin kendini inşa etmesi hiçbir zaman bitmez. Başarının ölçüsü ‘Oldum’ dememektir. Ben oldum demek çok tehlikelidir. Kendinizi her zaman natamam hissetmenizi öneririm. Hayat dediğimiz bir süredir. Yaşam ise onu nasıl kullandığınızdır. Cesaret ancak korkuyu bilen insana yaraşır.

Sormayı hiç unutmayın: Ne yaptık bugüne kadar, yaptığımız iyi midir, neleri biliyoruz, neleri bilmiyoruz?”

Beyninizi boşaltın ve yeni bilgilere yer açın

Doğayla ettiğimiz kavgadan acilen vazgeçmeliyiz. Bugünün dünyası ile baş etmen için en başta kendinle ilişkini doğru kuracaksın.

Sadece bu sözler üzerine günlerce ve gecelerce düşünmek, konuşmak ve derinleşmek mümkün. Günümüzün kaygan zeminli, belirsizliklerle dolu, karmaşık dünyasında geliştirirsek bizi destekleyecek ve bir de neredeyse her birinin üzerine derin düşünürsek daha da çok katkı sağlayacak harika ip uçlarını içeren bir kitap, keyifle içinizden gelmesi dileği ile.

 

DR. ZERRİN BAŞER, MCC