Makaleler Öneriler

Hayallerin Gücü Adına

Yazan: Profesyonel Erickson Koçu, Ekin Yaşar Yavuz

I have a dream!

Böyle diyordu 28 Ağustos 1963’teki meşhur konuşmasında Martin Luther King Jr.

Ben de  bir miktar uyarlayarak “I have a vision!” diyorum.

Vizyon… İngilizce kelime anlamı “görüntü…

Bazen birileri için vizyonsuz dediklerini duyarız. Asıl anlatılmak istenen hayal güçlerinin zayıf olduğudur. Hayal edemedikleri için geleceği öngöremedikleri anlatılmaya çalışılır.

Şirketlerde vizyon…

Günümüzde özellikle kurumsal şirketlerinbelirlemiş oldukları, çalışanları ve paydaşlarıyla paylaştıkları vizyon ve misyonları vardır.

Şirketlerde vizyon gelecekte olmak istedikleri yer/görüntü anlamında kullanılır. Örneğin “Kişisel bakım ve kozmetik mağazacılığında Türkiye’nin lider markası olmak.” Şirketler vizyonu özellikle oryantasyon programlarında yeni başlayan çalışanlarıyla paylaşırlar ki geleceğe dair ulaşmak istedikleri o “görüntü”yü onlar da görsün ve oraya ulaşma yolunda katkı sağlasınlar.

Koçlukta da vizyonun çok önemli bir yeri vardır…

Koçlukta vizyon, sıklıkla “geleceğe dair bir görüntü” anlamında kullanılır. Müşterinin yaşadığı deneyim esnasında geleceğe dair bir görüntü görmesi hedeflenir. Müşteri gözünün önüne gelen bu görüntü ile ilgili bir takım duygular hisseder (geçmişte hissettiği duyguları da hatırlayabilir) ve farkındalıklar yaşar.

Hayallerin gücü adına, güç bende artık…

Koçluk eğitimi almaya başladığımda hayatımda nelerin değişeceği ile ilgili benim de pek bi fikrim yoktu. Bir yandan eğitim alıp bir yandan da eğitim programının bir parçası olarak arkadaşlarımdan koçluk almaya başladıkça yavaş yavaş bişeylerin daha iyiye gittiğini farkettim. Bazı istek/hayallerim vardı; keşke daha düzenli bir çalışma masam olsa, keşke daha zayıf olabilsem, keşke daha iyi ve düzenli not alabilsem, keşke oğluma ve aileme daha kaliteli vakit ayırabilsem…

Almış olduğum koçluklarda elimden geldiği kadar geleceği “hayal etmeye” çalıştım ve gözümün önüne gelen görüntülerde gördüklerim ve o esnada hissettiklerim beni daha sabırlı olmaya sevketti. Sabrettikçe de “olmak istediklerimin” yavaş yavaş hayatıma dahil olduğunu deneyimlemeye başladım.Daha sabırlı oldukça daha az erteledim, daha az erteledikçe bi yerlerden başlamaya alıştım. Ve bir yerlerden başladıkça da devamı geldi.

Yani aslında herşey hayal etmekle başladı diyebilirim. Unutmadan bir de paylaşımda bulunmak isterim. İlk aldığım koçlukların birinde bir eğitim vakfı kurup yönetmek istiyorum demiştim. Bunu hayal ederken de gözümün önünde oluşan görüntü ile aramda nerden baksan 20-30 yıl vardı. Ancak o kadar derin ve güçlü hayal kurup adımları da isabetli seçmiş olmalıyım ki koçluktan yaklaşık 1 hafta sonra vatsapp üzerinde bir kaç kuzenimlebir grup oluşturuphepsini ikna etmiştim bile. 1 ay içerisinde öğrenci de bulmuştuk.

Şimdilerde 1 yıldır bir üniversite öğrencisine burs veren küçük bir vatsapp vakfımız var. Öğrencimiz de bir kaç ay içerisinde mezun oluyor üstelik!

Koçluk başka neler kattı bana diye şöyle bir geriye dönüp baktığımda kendime olan inancım arttı. Deneyerek ve yaşayarak öğrendim ki ne istersem öğrenebilirim, ne istersem yapabilirim. Öte yandan zamanın sandığımdan çok daha geniş bir kaynak olduğunu farkettim. İstediğim herşeye hayatımda yer açabilir, herhangi bir şeye sıfırdan bile başlayabilirim! Her insanın tam ve bütün olduğuna yürekten inanan bir koç olarak da bunun herkes için geçerli olduğuna da inancım tamdır.

Hayal etmek ya da edememek, işte bütün mesele bu.

Hayal etmeyi başardığında; ilk adımı atmak ya da ertelemek, geri kalan mesele de bu.

Yola çıktığında ise; yolda kalmak ya da vazgeçmek, başarının anahtarı da bu olsa gerek.

Ve hayat felsefem; Olmak istediğim herşeye yetecek vaktim de var, gücüm de, hayal gücüm de!