Kitaplar Öneriler

Her Umut Ortak Arar “Oblique Strategies”

İsimler beni çoğunlukla kendine doğru çeker ya da iter. Bu çekim alanını oluşturan nedir? harflerin dizilimi mi, kelimelerin tınısı mı, anlam mı? Çekim enerjisini yaratanın ne olduğundan her zaman emin olamam ama ilk gördüğümde ve duyduğumda içimde oluşan sezgiyi takip ederim. Genellikle de bu çekim alanına kalpten güvenirim. Sevgili Nilay Örnek tarafından kaleme alınmış “Her Umut Ortak Arar” kitabı da yine bu çekim alanıyla peşine düştüğüm isimlerden biri oldu. İyi ki…

Neden mi? Çünkü Nilay Hanım kitabında İNSAN’a, Türkiye’ye, Dünya’ya, bizlere ilham veren insanlara, bakış açımızı değiştirecek veya geliştirecek örneklere, uygulamalara, kendi deneyimlerine ve gözlemlerine UMUT penceresinden yeni ufuklar açmış.

Kitaptaki keyifli ve öğretici seyahatim sırasında karşılaşarak tanıma fırsatı bulduğum “Brian Eno” ve “Oblique Strategies” (Dolaylı Stratejiler) kartları da bu ufuk açıcı kişi ve uygulamalardan biri oldu.

Brian Eno resim ve heykel okumuş ardından müziğe yönelmiş bir müzisyen, besteci, “Ambient” müziği yaratan, yaşamı ve yaptıkları ile oldukça ilham verici çok yönlü örnek, yaratıcı bir düşünce adamı.

Brian Eno 1975’te Peter Schmidt ile birlikte “Oblique Strategies” (Dolaylı Stratejiler) isimli bir dizi kart yayınlamışlar. Amaçları 100 kart ile sanatsal yaratım sürecinde tıkananlara birer cümlelik öneriler sunarak, tıkanıklıklarını aşmalarına yardım etmek. Bu kartlara şu anda bir web istesi ve cep telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyon ile sizler de ulaşabilirsiniz.

Konu insan olunca sadece sanatsal bir yaratımdan söz etmek mümkün değil tabiki. Her anımız, işte, evde, ilişkilerde, projelerde… bir dizi yaratım sürecini barındırıyor. Her an bir çok soruya yanıtlar aradığımız “yaratıcı” bir yaşam sürüyoruz ve beyin sistemimizin varoluşu zaten yaratım üzerine faliyet gösteriyor. Böylesi anlarda da bir kart seçerek kendimize ilham ve ışık tutmak, düşünsel bariyerlerimizin ötesinde bir yerlerden konuya bakmak pek tabiki mümkün.

Şimdi bir kart da ben sizin için seçtim 🙂

Just carry on!

Sadece devam et!

Her gününüzün yepyeni fikir, yaratım ve keşiflerle dolu olması dileğiyle…

Sema K. Tezer, PCC (Denge Merkezi ailesi üyesi)