Makaleler Öneriler

KOÇLUĞUN SİHİRLİ OKU

Bu makalede, koçluk serüvenime nasıl başladığımı, yolun önemini anlama sürecimi ve zor zamanlardan nasıl avantaj elde ettiğimi paylaşacağım. Koçluğun sihirli oku sayesinde içsel bir dönüşüm yaşayarak, yaşamımı daha anlamlı ve yönlendirici bir şekilde deneyimledim.

Koçluğu ilk duyduğumda bu mesleği yaşça büyük, mesleğinde yıllar geçirmiş ve artık başka insanlara mentor olabilecek nitelikte kişilerin yapabileceğini düşünmüştüm. Şimdi düşünüyorum da sanırım mentorluk ile karıştırmışım. Koçluk eğitimi almış kişileri gözlemlediğimde ise streslerini ve hayatlarını sakin bir şekilde yönetebilen, mesleki olarak olgun ve başarılı insanlar olduğunu fark ettim. İnsan kaynakları alanında çalışıyorum. Bu meslekte profesyonel olmuş, saygı duyduğum kişileri araştırmayı, hikayelerini öğrenmeyi her zaman severim. Yaşamının her alanında başarılı olduğunu düşündüğüm kişilerin yine koçlukla mutlaka ilişkili olduğunu gördüm.

Böylelikle koçluğun serüvenini araştırmaya, benim için zamanı olup olmadığını anlamaya karar verdim. Kapsamlı araştırmalarım sonucunda benim kişisel özelliklerimle en çok uyduğunu düşündüğüm Erickson Koçluk Okulu’ndan eğitim almaya karar verdim. Tüm bu süreçte aslında hayatımda çok zor bir dönemden geçiyordum. Aldığım eğitimler sonrasında anlıyorum ki; hayatta sahip olduğum değerleri deneyimlemekten uzak bir süreç içerisinde bulunuyordum. Ve ilk gün… Artık ben de bir koç adayıydım. Bu benim hayatımın en özel başlangıçlarından biriydi. Kendim için yaptığım yatırımın güzelliğine odaklanarak ilk modülü almaya başladım.

İlk modülde içeriklerden ve duyduklarımdan gerçekten etkilenmiştim. Zaman zaman kişisel gelişim kitapları okurum ve bu konuda araştırmalar yaparım. Bu yüzden beklentim bildiklerimin de bir kısmını içeren bir eğitim olacağı yönündeydi. Çünkü genellikle katıldığım eğitimlerde bildiklerime benzer konuları duyuyorum. Ancak eğitime başladığımda öğrendiğim konular, ulaşabileceğim hedefler beni büyüledi ve büyük bir heyecan ve şaşkınlıkla öğrendiğim bu yeni bilgilerin keyfini yaşamaya ve yenilerini öğrenmeye heves duymaya başladım. Eğitimde incelediğimiz beyin tipleri, koçluk oku ve koçluğun temel prensipleri ve incelikleri ve tüm bunlarla beraber interaktif içeriklere sahip olduğunu görmem ne kadar doğru bir karar verdiğimi bana bir kez daha gösterdi. Modül içeriğinde ben de küçük koçluklar deneyimledim. Bu modülü almaya başladığım ilk gün hayatımda yeni bir dönemin başladığını anladım ve artık ben de hayal ettiğim her şeye ulaşabileceğimi ve bu yolculuğun sancılı bir süreç olmasına gerek olmadığını, aksine her anın tadını çıkarmanın en önemlisi olduğunu biliyordum.

Bu modül bittiğinde beynimin tüm kıvrımlarında dolaşarak önemli olan bilgileri içinden aldığımı ve organize ettiğimi fiziksel olarak hissettiğimi söyleyebilirim.

Sonrasında ise birçok arkadaşım üzerinde koçluk deneyimim oldu. Bu süreçte sürekli deftere bakarak koçluk yaptığım bir arkadaşım, o gün çıkardığı eylem adımları sayesinde aslında iyi gitmeyen performansını pozitife çevirerek iş hayatında başarılar elde ettiğinden ve yüksek primler kazandığından yaklaşık 6 ay sonra bahsetti.

Eğitimin ikinci modülü; alet çantamın içeriğinin artması için çok fazla araç gereç içeren bir içeriğe sahipti. Bu eğitimin başlangıcında en çok merak ettiğim karar verme konusuydu çünkü kendi hayatım ile ilgili beni destekleyen kesin kararları veremediğim, sürekli arkama baktığım zamanlar fazlasıyla oluyordu. Bunu çözmek için farklı girişimlerim de olmuştu ve bir sonuç alamadığım için çözümün mümkün olmasına dair soru işaretlerim de vardı. Ancak öğrendiğimiz nesnel yöntemler her şeyin sonucunu net olarak gösteriyor ve arkama bakmama hiç de gerek olmadığını açık bir şekilde gözler önüne seriyordu. Bu modülde çokça pratik ve uygulamalar vardı; disney stratejisi, ustalık yürüyüşü, paydaş egzersizi, zaman yönetimi… Öğrendiğim tüm bu bilgilerin bana ve çevremdekilere ne kadar fayda sağlayacağını her konu sonrasında hissettim ve bu modül sonrasında artık koçluk yapabileceğimi ve faydalı olabileceğimi hissetmeye başladım.

Eğitimin üçüncü modülü; değerlerin keşfine ve bedene odaklanmaya yönelik bilgilerle doluydu ve kendi değerlerimi keşfetmemi sağladı. Daha önce anlam veremediğim bazı ortamlarda hissettiğim huzuru ve bazı ortamlarda gereksiz yere hissettiğim rahatsızlık hissimin sebebini anlamamı sağladı. Bu modülde aynı zamanda duygulara ve bedene odaklanmayı öğrendik. Ruhsal anlamda beni çok geliştirdiğini ifade etmek istiyorum. Bu modülde öğrendiğim “Duygu Yolu” metodolojisi sayesinde beni ağlayarak arayan ve hayal kırıklıklarından bahseden bir arkadaşımın hayal kırıklığını huzura dönüştürmesine olanak sağladım. Bu modülde öğrendiğim spiral dinamikler konusu da üzerinde uzun uzun araştırmalar ve okumalar yaptığım ve buna devam edeceğim bir konu oldu.

Ve son modül, bittiği için içimde mutluluk ve hüznü aynı anda hissettiğim ve ben de artık bir koçum diyebileceğim değerli aşama. Bu bölüm daha çok pratiğe, müşterinin metaprogramlarını keşfederek uyumlanmaya yönelikti, koçluğu meslek olarak nasıl yapabileceğimizi öğrendik. Bu modülde aynı zamanda Mutluluğunun Formülü’nü de öğrenmiş olmak bana gerçekten tamamlandığımı hissettirdi.

Ben bu eğitim ile beraber aslında her şeyin bir formülünün, her konunun bir matematiğinin olduğunu öğrenmiş oldum. Bunu öğrenmiş olmak bana hayatımda çok büyük bir rahatlama sağladı. Artık kaygıyı hissetmiyorum, bunu hissettiğim anda kendime hemen “Bunun yerine ne olmasını isterdin?” sorusunu soruyor ve harekete geçiyorum. Düşünce biçimim öylesine değişti ki, bir konunun dezavantajlarına odaklanmakta zorluk yaşıyorum, hemen aklıma bu dezavantajları nasıl avantaja çevireceğim geliyor. Konuşurken, düşünürken olumlu kelimeler, cümleler zihnimde beliriyor, düşünce sistemimin geliştiğini belirgin bir şekilde fark ediyorum.

Hayatımın her döneminde sonuç odaklı bir yapım oldu, her zaman istediğime ulaşmayı başarabildiğimi düşünüyorum. Ancak bazen bu süreç benim için çok sancılı oluyor, kendimi bazı eylemler için zorluyor ve duygularımı yönetmekte zorluk yaşıyordum. Şu anda bunun yerine, süreçten keyif almanın en önemli sonuç olduğunun farkındalığına ulaşmış bir Seda görüyorum.

Uygulamış olduğum koçluklar genellikle arkadaş çevreme ve benimle bir noktada bir iletişimi olmuş kişiler üzerine oldu. Bir arkadaşım bana bir derdini anlattığında hemen bir seans planlıyor ve cevapları kendisinin bulmasını sağlıyorum. Bu yüzden aldığım eğitim çevremde de çok pozitif etkiler yarattı, iş değiştiren, terfi alan, hayatında mutluluğu yakalayan birçok arkadaşım oldu.

Koçluk yaparken dinlemenin gücünü keşfetme, anlamlı sessizlikler, o anın deneyimi bana farklı bir frekansta olduğumu hissettiriyor.

En sevdiğim an ise sorulan soruda parlayan gözleri görmek.

Bundan sonraki süreçte bir meslek olarak koçluk yapacak mıyım henüz karar vermedim. Ancak ihtiyacı olan herkese koçluk sihirli okunu uygulayarak farkındalıklarına katkı sağlayacağımı, çevremdekilerin kendi değerlerini yaşamasına alan açacağımı biliyorum. Bu yıl ACC olmak için ICF’e başvuracağım ve kendimi geliştirmeye devam etmek için koçlukla ilişkili konularda eğitim almaya devam edeceğim.

Ben artık insanların neyi isterseler başarabileceklerini, herkesin tam ve bütün olduğunu ve kimsenin hayat deneyimine müdahale etmemem gerektiğini biliyorum.

Koçluk okunun sihirli sonuçlarını hayatımda gözlemlememe olanak sağladığınız için teşekkür ederim…

 

Seda Karadeniz Çorakçı / Profesyonel Erickson Koçu