Diğer Makaleler Öneriler

Koçluk ve BEN

Hayatımız hep isteklerle dolu. Aynı zamanda başkalarının istekleri ile hep isteriz, hep söyleriz ama çoğu zaman bir adım atmak için bir sebep, bir çözüm bulamayız.İyi bir yönetici olayım, işim olsun, çok param olsun, beni sevsin, yüzebileyim, alabileyim gibi….

Yada bir şeylere yetişmek zorunda kalırız, kendi kontrolümüz dışında gelişir hayatımızın yönü anlamayız bile, bir bakmışız curcunanın içinde savrulup duruyoruz.

Peki ben neler yapmalıyım? Ben ne olsun istiyorum?

Hayallerimiz, isteklerimiz hep yerinde sayar. Bir tık ileri gitmek bir mucizedir.

KOÇLUK; O mucizelerin gerçek olduğunu, istersek onların içinde olabilmeyi, yaşayabilmeyi gösterir bize.

İşte bende hayatımın en önemli döneminde KOÇLUK ile tanıştım.

8 yıllık evliliğim bitmek üzereydi, çünkü ‘’ANNE’’ olamıyordum,kendimi eksik,mutsuz,umutsuz gördüğüm günlerdi,o kadar çok istiyordum ki ve sadece ANNE olabilirsem mutlu olacağıma inandığım günleri yaşıyordum. KOÇLUK almaya başladığım ilk zamanlar tek konum ANNE olabilmekti. Her gittiğimde aynı konu…

Ve güçlü sorular karşıma çıktıkça, derinlere indikçe yaşamımın bambaşka yönlerini görmeye başladım. Kendimle yüzleşebildim. Aslında ben gerçekten ne istiyordum? Neler yapabilirdim? Başka… başka… Neler önemli ve değerliydi hayatımda?

“BEN”, işim,evim, ailem,huzurum,sağlığım, insana olan sevgim, saygım, daha bir sürü şey… Bunları gördüm.

Yapmak istediklerim,amaçlarım,hayallerim kendime dair..

KOÇLUK alan ben kendimi keşfetmeye, ihtiyaçlarımı, yapabileceklerimi görmeye başlamıştım. GERÇEK BEN’i farkettim aslında, o görünmeyen dağın arkasındaki kendimle yüzleştim.

Biranda yıldızlar çaktı, ışıl ışıldı önüm, geleceğim… Hayatımdaki herkes, eşim, ailem, dostlarım;“Ne yapıyorsan aynen devam et” demeye başladı,çünkü ben artık elimdekilerin kıymetini bilen,anın tadını çıkaran,nefes alabilmenin ne kadar kıymetli olduğunu bilen mutluluk saçan biri olarak görülüyor ve iliklerime kadar bunu hissediyor ve böyle yaşıyordum.

Günlerden bir gün bir Mucize oldu ve ben ANNE olacağımı öğrendim.Asla olmaz denen şey yaşamımda gerçek oluyordu. İnanılmaz bir durumdu, işte orada BEYNİMİZE, evrene, kendimize, vücudumuza verdiğimiz POZİTİF mesajların ve düşüncenin  gücünü, içselleştirmenin,kabullenmenin,inanmanın, akışına bırakmanın yüceliğini koçluk almanın büyüsünü (Olmasını istediğim şeye ulaşırken önümdeki engellerin ötesini görmek, kararlılıkla sürdürmek)bir kez daha yaşamış oldum.

Sonrasında KOÇLUK yolculuğum bebeğim 2 aylıkken KOÇLUK eğitimine koşarak gidişimle devam etti. Eğitimde sevgili hocamız Dr. Zerrin Başer’in uygulamalar sırasında müşterisi olarak yanına oturduğumda konuşmak istediğim konu ‘’iyi bir anne olabilecek miyim?”di. İnanın haykırarak ağlamak gelmişti içimden. Daha düne kadar anne olabilmenin hayalini kurarken o an hem KOÇLUK eğitimi alıyor,hemde iyibir anne olmaktan bahsediyordum.İçimdeki coşkumu tarif edebilecek kelime bulamıyorum.Yine o an herkese“MUCİZELER gerçek oluyor, yeterki isteyin, inanın, bugünden geleceğe pozitif düşünün, engellerinizi itin.” demek geliyordu içimden.

İşte KOÇLUK insanın özüne dönmesini sağlayan hayatımızı daha keyifli,istediğimiz gibi şekillendirmemize yardımcı olan yöntemleri kullanarak Dr. Milton Erickson prensiplerini yaşamımızda içselleştirmemizi sağlayan (herkesin tam ve bütündür,her insan ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahiptir,her davranışın altında iyi bir niyet vardır,her insan o anda bildiğinin en iyisini yapar ve  değişim kaçınılmazdır) bütünleştiren hayal ettiren ilk adımı attıran öğrenme ve gelişim sürecidir.

Ben bu yolda önce kendimi tanıdım, keşfettim, her şeyin bende başladığını ve bittiğini gördüm. Sonra başkalarının benim yaşadığım deneyimleri yaşamaları için destek vermeye başladım. Görüyorum ki koçluk yaptığım kişiler odaklı ve olumlu düşünmeye başlıyor. Kendilerine yaşamları ile ilgili yeni seçenekler buluyorlar, bunları kararlılıkla yapmak için bir adım atmalarına eşlik ediyorum.

KOÇLUK; hani sevdiğiniz bir tatile gidersiniz de hiç bitmese dönmesek dersiniz ya…Hep orada kalsak, yaşasak… KOÇLUK alan/veren içinde hiç bitmese diyeceğiniz, her gün yeniden kendinizi keşfettiğiniz, sonu olmayan bir gelişim yolculuğu…

GELİN SİZLERDE DENEYİN…