Makaleler

THE NEW HUMAN – YENİ İNSAN

spiral dinamikler

Yazan: Christopher & Sheila Cooke (5 Deep Ltd.)

2011 yılında Denge Merkezi öncülüğünde Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz Spiral Dinamikler çalıştaylarının öncesi, “Açık Dalgada Sörf ” ve “Fısıltıları Dinlemek” gibi, çok da sıradan olmayan başlıklar, Denge Merkezi tarafından kabul edildiğinde çok mutlu olmuştuk. Bu durum, Türklerin, insan gelişimine ait ortaya çıkan, yeni ve yaratıcı hikayeye açık ve hazır olduklarının bir göstergesiydi. Bu nedenle, Denge Merkezi’nden “yenilik” konusunda bir makale yazmamız için istek gelmesi hiç de şaşırtıcı olmadı!

Esas şaşırtıcı olansa; bu sene Mayıs ayında İstanbul Denge Merkezi ofisinde gerçekleştirdiğimiz Bütünsel Spiral Dinamikler Eğitimi esnasında sorulan soruların derinliği ve kapsamı oldu. Soruların ve yorumların bir çoğu insanlığın şu anda deneyimlemekte olduğu “bilinçteki önemli sıçrama” ya odaklıydı. Bu sorulara ve paylaşımlara örnek vermek gerekirse;

 • “Şimdi fark ediyorum ki, bu sefer bilinç seviyelerinin aşamalarına karşı daha büyük bir kabullenme içindeyim. Bu eğitime daha önce katıldığımda insan gelişimine ait aşamalara karşı çok kuvvetli çekim ya da itme hissetmiştim. Eğer bu sıçrama ben de gerçekleştiyse, sorum şu olacak: “Diğerlerinin de, bilinç seviyesinde aynı sıçramayı gerçekleştirebilmelerine nasıl yardımcı olabilirim?”
 • “Bilinç aşamalarındaki sıçrama çocuklarda nasıl oluyor? Çocukların 2. döneme ait sorular sorduklarını gözlemliyoruz. Onlar zaten birinci seviyeden ikinci seviyeye sıçramayı gerçekleştirdiler mi?”
 • “Dün akşam şöyle bir rüya gördüm . Domates satan bir sokak satıcısı, “Yeni DNA’lar , yeni DNA’lar ” diye bağırarak satış yapıyordu :))”

Yenilik : Daha önce var olandan belirgin şekilde farklı olan ,,,

Evrensel algıdaki “yenilik”, yaratıcı evrimsel bir süreçtir. Profesör Clare W. Graves Bütünsel Zeka’nın ortaya çıkışını “İnsan türü için büyük bir sıçrama” olarak tarif eder. Ken Wilber gözlemlerini şu cümle ile özetler; Yeni bir gün, yeni ağaran bir şafak. Bu yeni bir erkek ve yeni bir kadın. İşte Bütünsel İnsan”.

Tıpkı kullanılmadan dolap raflarında saklanan kıymetli porselenler gibi, karmaşa ile başa çıkma kapasitesi her insanda rafa kalkmış şekilde mevcuttur. Bu tür yeni kapasiteleri biz “Gizli Potansiyel” olarak adlandırıyoruz. Ne yazık ki genelde İnsan Kaynakları sistemleri, “Yeni İnsan“ın karmaşa ile baş edebilme kapasitesinin çok daha gelişkin olduğunu fark etmeyerek , bu yeni kapasiteleri yanlış anlıyor ve reddediyorlar. Bizim “Solonics” olarak adlandırdığımız çalışmalarımızın en öncellikli işlevlerinden biri “Gizli Kapasitelerin” açığa çıkmasını ve kullanılmaya başlanmasını desteklemek.

Pek çok kişi için, yeni kapasitelerine dair yeni yetenekleri tamamıyla kullanabilir hale gelmeleri ve bir nevi perdenin ortadan kalkmasını sağlayan farkındalığa ulaşmak, aydınlatıcı bir deneyim olarak tarif ediliyor. “Şükürler olsun ki deli değilim” veya “Sanki gözlerimden bir perde kalktı” gibi ifadeler, Solonics programlarına katılanların sık sık dile getirdiği cümleler.

Geleceğe baktığımızda “Yeni İnsan‘dan” beklentilerimiz neler olabilir? İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz eğitimimizde katılımcılarımız, “Spiral Dinamik Yürüyüşü” olarak adlandırdığımız ve insan gelişiminin şimdiye kadar bilenen 8 aşamasını deneyimledikleri ve birbirlerine koçluk yaptıkları yolun sonunda “Mercan” olarak adlandırılan 9.aşamaya dair sezgisel paylaşımlarda bulundular. Şu anda “Mercan”a dair çok az şey biliyoruz çünkü ortaya çıkışı daha çok “yeni”. Ancak biz İstanbul’da “Mercan”a dair çok ilginç fikirler duyduk:

 • Gelecek odaklı “Ben”,
 • Evrensel anlayışa sahip bir İnsan Formu,
 • İlk defa “Biz”i kapsayan “Ben”,
 • Bütünün iyiliği için gücünü kullanan,
 • Güce ihtiyaç duymadan, içsel motivasyonla ve gelecek odağı ile hareket eden bir lider,
 • Şair gibi konuşan ve bilgisayar gibi düşünen…

2012 yılında Denge Merkezi ile 20 yıllık bir vizyon çalışması gerçekleştirmiştik. Bu çalışmada gördük ki, Türkler kendilerini bilen ve Dünyayı destekleyen insanlar. Atatürk’ün sözünde söylediği gibi;

“Türkiye’den bir gün tüm dünyanın görebileceği, ışık yayan bir Güneş yükselecek.”

Yeni İnsan’ın yaydığı ışık dalgaları Türkiye’den yükselmeye başladı. “Açık Dalgada Sörf ” ve “Fısıltıları Dinlemek” Yeni insanın yetkinlikleri ve Yeni Çağın arkasındaki zeka.

———————————————————————–

Solonics ‘in ortaya çıkış tarihçesi :

 • Spiral Dinamikler konusundaki ilk araştırmaları ve teorileri ortaya koyan Clare W. Graves çalışmalarını ilk defa 1978 yılında “Yetişkin bio-psiko-sosyal sistemlerin gelişimine dair aniden ortaya çıkan, dönüşsel, çift -spiralli model” olarak duyurmuştu.
 • Graves mentörlüğünde çalışan Don Beck ve Chris Cowan 1996 yılında, konuyu Spiral Dinamikler adı ile kavramlaştırdılar ve bilenen hale getirdiler.
 • Ken Wilber, 1998’de yazdığı Bütünsel Teori isimli kitabında Clare W. Graves ‘in çalışmalarına yer verdi.
 • Christopher ve Sheila Cooke, Graves, Beck, Cowan ve Wilber ‘in çalışmalarını, bu konudaki başka çalışmalarla tohumlar atan Buckminster Fuller, Arthur M. Young ve Howard Bloom’un çalışmaları ile harmanladılar ve “Yeni İnsan ‘ın ortaya çıkışını destekleyen fikir ve değişim teorilerini hayata geçirmenin sanatı ve bilimi olarak tanımlanabilen Solonics’i oluşturdular.

5 Deep Logo