Diğer Makaleler

TÜRKİYE NASIL SÜPER GÜÇ HALİNE GELEBİLİR?

Yazan: Zeynep Sağıroğlu

Profesyonel Erickson Koçu

sorular

Bir haber bülteninde ‘ Türkiye nasıl süper güç haline gelebilir.’ Sorusu soruldu haber spikeri tarafından. Gözlerim bir anda açıldı. İlk defa haber izlerken heyecanlandım. Türkiye neden böyle, neden gelişemedi diye sorulmadı. Geçmiş deşilmedi ya da geleceğin üzerine kara umutsuz topraklar atılmadı. Geleceğe dair açık uçlu bir soru soruldu. …

‘Türkiye nasıl süper güç haline gelebilir?’

İşte bu…

Yaşanan bir sorunun üzerine düşünerek ve yere bakarak gezinirken, bir anda çözüme giden yolu bulmuş ve ufka bakan biri gibi resmettim, Türkiye’yi.

İşte çözüm burada başlıyor, nasıl yapılabiliriz sorusunun cevabını buldurmakta. Asıl önemlisi bu soruyu tüm Türkiye yaşayan insanların duyabileceği şekilde sormak!Önce açık uçlu sorularla o güzel beyinlerdeki fikirlerin kelebek olup uçuşmasını sağlamak.

açıkuçlusorular

Sorulan her özgürlükçü soru beynimize önceden bağnaz zincirlerle bağlanmış kötü inançları çözüyor. Çözümün içimizde olduğunu bize hatırlatıyor. Mikrofon bize tutuluyor. Fikirler önemseniyor.

Pamuk prenses masalındaki sihirli aynanın halka arz edilmesi ve insanların sahip oldukları güçlerini oradan görebilmeleri gibi. Belki de RobinHood masalın içine girip denkleştirici adaletini sağlamak istemiştir. Demek istiyorum ki çözüm sende, sen evet sen bu yazıyı okuyan kişi. İnsansın sen ve özünde mükemmel cevheri taşıyan varlıksın. Eğer o aynadan nasibini alıp kendine bakarsan süper gücü de göreceksin. Süper güç göz bebeklerinin içinde, nefesinde, damarında dolaşan kanında. Her bir bireyinin kendinin farkında olduğu bir Ülke. Hayal etmesi dahi muhteşem bir his veriyor. Biraz daha sınırları aşalım ve her bir insanın kendini, özünü fark ettiği bir Dünya…

İnan…

Ayna halka arz edilmiş durumda.

Sihirli aynadaki öz kaynağının ne olduğu sor ve keşfet. Ortaya çıkan öz kaynağına, özüne inan…

özüneinanmak

Hayal Et…

Öz kaynağındaki potansiyeli pozitif şekilde gerçekleştirdiğinde oluşan resmi özümse ve yaşama geçir. Senin varlığınla sağladığın katkıyla Türkiye’nin süper gücedönüştüğünü farket! Bu durumun Dünyaya ve tüm insanlığa nasıl katkılar sağladığını fark et! Sadece bir damlası olduğunu sandığın şu kocaman okyanusa yani BİZ’e ne katkılar sağladığını fark et!

Neler yapıyorsun…

Hayalini kurduğun resme katkı olarak senin neler yaptığını, içindeki keşfettiğin özünün bu resme sağladığı katkıları fark et! Her ne pozisyonda her ne işte çalışırsan çalış, Sen bu dünyanın bir parçasısın. Senin katkın bir sadece gülümseme dahi olabilir. Ve aslında en önemlisi de bu! Ne yaparsan AŞK ile YAP!!!

aşkileyap

 

Yeteneklerini Kullan…

Resim yaparak bulutlara hayalindeki güzel ülkemizi çiz, gökyüzünden umutla baksınlar tüm insanlığa,

Yazı yazarak okurlarına bir ayna da sen ol.

Öğretensen, sadece öğret! Kendi sınırlarınla değil, yeni neslin sınırsızlığıyla öğret…

Çiftçiysen, en sağlıklı ürünleri yetiştir.

Dans ediyorsan her hareketinde sevgi, mutluluk dağıt.

Müzik yapıyorsan ritimlerin sevinç, neşe ve umutla insanların diline dolaşsın. Dua eder gibi içini rahatlatsın söyleyenin de dinleyenin de…

Mimarsan insanların gökyüzünü de görebilecekleri evler yap. Karanlıkta bile insana yol gösterici işaretlerin olduğu yıldızları tanıyarak büyüsün çocuklar.

Tabi bahçeleri ve oyun parkları da.

Senaristsen umut dolu sahneler yaz, hayalindeki ülkenin hatta dünyanın senaryosunu yaz…

Yönetensen mesaiden sonra çalışanlarınla sohbet et, oyun oyna. Oyna ki o da senin gibi bir insan olduğunu bilsin.

Bahçeyle uğraşıyorsan tohumlu çiçekler ek, ağaçlar dik senden hatıra kalsın bu topraklara…

Değerlerini Sorgula…

Oluşmasında katkım olan Türkiye’nin BENİM için değeri nelerdir?

Benim katkımın TÜRKİYE’de bulunan insanlar için değeri nelerdir?

Türkiye’nin içinde bulunduğu DÜNYA için değeri nelerdir?

Süper güç olan Türkiye nasıl bir Ülke?

Sihirli bir aynanın olmadığını biliyorum ama insanın özünde ne olduğunu bilmesi için sıradan bir ayna veya ona ayna olacak insanlar var. Biraz daha dikkatli bakalım lütfen…

betterworld