Kitaplar Öneriler

DEĞİŞİM – CHANGE

Richard Gerver

Bir çok insan için değişim eğer bir travma değilse, bir meydan okumadır. Richard Gerver bu kitapta; kendi derin deneyimlerinden yola çıkarak, değişimin hepimiz için kaçınılmaz olduğunun ve yaratıcılık için bir fırsat olduğunu farketmemizin altını çiziyor…

Sir Ken Robinson

Değişimi anlamaya ve yönetmeye çalışan biri olarak, bu günlerde karşıma çıkan ve oldukça sade ve etkili bir dil ve yaklaşımlarla, Eğitimci, Konuşmacı, Yazar Richard Gerver tarafından kaleme alınmış “CHANGE – DEĞİŞİM” isimli kitabı sizlere tanıtmak isterim.

“Değişim” İnsan varlığı olarak her birimizin, doğanın, gezegenimizin, evrenin tüm yasalarının üzerine kurulu olduğu bir olgu, bir eylem, yaklaşım ve herşeyin ötesinde bir çoğumuzun paylaştığı bir değer. özellikle 21. Y.Y. insanının anlamak, kendine özgü olarak yorumlamak ve akışına liderlik etmek durumunda kaldığı bir süreç ve belki bir yolculuk. “Değişim Liderliği” kavramı İNSAN odaklı sistemler ve hizmetler sunan bizler için ise kaçınılmaz bir odak alanı.

Bir profesyonel koç olarak da bu kitapla karşılaşmamda zihnimin gözünde oluşan ve yazarın beni teyit ettiği ilk cümle, Milton Erickson’ın “Değişim Kaçınılmazdır!” sözü oldu.

2005 yılında İngiltere Ulusal Eğitim ödülü sahibi, kendisi de bir öğretmek olan yazar, 10 adet kavramın üzerinden yol alarak değişime dair bizlere çok etkili bir yol haritası vermiş;

  • KEŞFET : Bizler dünyaya öğrenmek ve sorgulamak için geliriz. Keşfet.
  • YENİLEN – TAZELEN: 21. Y.Y. artık değişim hızının onu kontrol edebilme becerimizin ötesine geçtiği ve zor olduğu bir dönemdir.
  • İNAN : Bir değişim yarattığında hatalı olabilirsin ama daima bunu doğru nedenlerle yaptığına inan.
  • SORU SOR: Kişisel eylemlerimizin önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bir fikrin varsa, onun doğruluğundan emin olana kadar üzerinde çalış ve dene!
  • GÖZÜNDE CANLANDIR: Vizyon sadece liderlik edenler için değil, hepimiz için bireysel ve profesyonel olarak çok büyük önem taşır.
  • PAYLAŞ: İnsanların insanlara ihtiyacı vardır. Bu nedenle sadece tek başına ele alındığında değişim başarılı olamaz.
  • GELİŞ – GELİŞTİR: Değişimi mümkün kılmak için, birçoğumuzun unuttuğu beceri, araç ve yöntemleri yeniden keşfet.
  • SEÇİMDE BULUN: Her an dalış için hazır ol ve seni zaman zaman arkandan iterek yardım edecek birini bul.
  • ÖNCÜ-LİDER OL: Değişime öncülük etme ve değişimi sevme becerimiz, davranışlarımıza ve davranışlarımızın yarattığı koşullara bağlıdır.
  • YAYGINLAŞTIR – AKTAR: Değişimin doğasını benimsemek ve tamamen uyum sağlamış olmak demek, bir çocuğun günlük büyümesi gibi kendiliğinden ve her alanda olması anlamına gelir.

DEĞİŞİM İÇİN; keşfetmeyi, sorgulamayı, meydan okumayı, varsayımlarda bulunmayı, deneyimlemeyi ve öğrenmeyi asla bırakma!
ve HATIRLA: Değişimi seven ve iyi yöneten insanlar, “açık uçlu” düşünen ve meraklı kişilerdir.

Richard Gerver

Değişimin sularında keyifle ve güvenle sörf yapabilmeniz dileğiyle keyifli okumalar dilerim.

Sema K. Tezer, PCC