Makaleler Öneriler

Gülümseyerek Hızlanmak

kendiyolculuğun

GÜLÜMSEYEREK HIZLANMAK …

“Ne zaman bisiklet üzerinde bir yetişkin görsem, insanlığa dair umutlarım artar.”

H.G. Wells

Bir bisikletin selesine oturmak her yaşta heyecan vericidir. Ve bazen sizi tamamen değiştirir.

Özgürlük…

Özgürlük pedalları çevirmeye başladığın andır. Kaç tekerlek boyu gittiğin değil. Çünkü pedalları çevirdiğinde hareket başlar.

özgürlük

Denge…

Denge, yalpalama serbestliğin olduğunu fark ettiğin andır. Çünkü yalpaladığın yöne direnç göstermediğinde, yani akışa katıldığında doğrulursun ancak.

Güven…

Güven iki tekerlek ve bir dümen ile yapabildiklerini farkedişin tekrarlanmak isteyen tadıdır. Bir kere hissedilince, giderek daha fazlasına sahip olunur.

Gelecek …

Bisikletin doğal yolculuk seyridir. Molalar ya da manevralar dışında bisiklet durmaz ve geri geri sürülmez….

Yön…

Hangi bisiklete binersen bin, bisiklet sadece senin gitmek istediğin yöne doğru hareket eder….

Çaba…

Bisikleti sürmek çaba gerektirir. İlk sürüşten sonra, bisikletin üzerine ikince kez oturduğun an, kendi yolculuğunun sadece kendi çabanla süreceğini anladığın ve kabul ettiğin andır….

yolculuk

Yolculuk…
Bisikletle yapılan yolculuk, çoğu zaman,  mekânsal anlamda başlanılan noktaya dönülen bir yolculuktur. Ancak bisikletle yapılan yolculuk aynı zamanda bir iç yolculuktur ki, her güzergahtan başka bir deneyim ile dönülür. İç ve dış güzergahın tekleştiği ve tamamen bireye özgü olduğu ender yolculuk deneyimleri bisikletle yaşanır.

Öz … 

İki tekerlek ve bir dümen; akıl, duygu ve vicdanPedallar; niyetin ve çaban

Mutluluk…

Mutluluk, her yaşta ve her yerde, apartmanın bahçesinden, Fransa kırlarına, okyanus kıyılarına kadar düşünülebilecek her yerde kendi bisikletini kendi başına sürebildiğini bilmektir. Bazen diğer çocukların sesleri, bazen kırların kokusu… Bazen güneş,bazen yağmur altında…

mutluluk

Bisiklete binmeyi bilsen de bilmesen de, aslında her gün kendi yaşamının pedallarını çeviriyor ve dümenini tutuyorsun….

Kendi yolculuğunu kendi hızınla katetmektir aslolan. Çünkü hayat bir yarış değildir. Yine de, bisiklet üzerindeyken herkes kendisinin son hızına ulaşmak ister.Usta bir yol arkadaşı ile birlikte bisiklet sürmek güvenli bir yolculuk demektir. Yani  gülümseyerek hızlanmak

YAZAN: SERAP TALAY

Profesyonel Erickson Koçu / Psikolog

08 Ocak 2013, Didim