Kitaplar Öneriler

İYİLİK GÜCÜ

 

Duygusal Zeka kitabının yazarı Daniel Goleman’ın kaleme aldığı “İyilik Gücü” 14. Dalay Lama’nın dünya görüşünü, vizyonu ve insanlık için rehber niteliğindeki sözlerini içeriyor ve hepimize Daniel Goleman’ın eşsiz yorumlarıyla derin mesajlar sunuyor.

Dönüştürücü liderler aşkın bir amaca hizmet eder, yeni bir gerçekliğin yolunu gösterirler. Beni Dalay Lama’nın vizyonuna çeken de budur işte. Daniel Goleman

Dalay Lama bu kitapta bize aslında evrenin merkezi olmadığımı söylüyor. Kaygılarını hafiflet, sadece kendini düşünmeyi bırak ve şu “önce ben” hırsını yatıştır ki, başkalarını da düşünebilesin.

Nobel Barış ödülü sahibi Dalay Lama’nın her görüşme, karşılaşma, söyleşi ve birlikteliğinde bitmez tükenmez motivasyonun öncelikle ŞEFKAT olduğunu söylüyor. Onun şefkat anlayışının temelinde ise eylemsizliğin ötesinde, aktif bir vizyonerliği görebiliyoruz bu kitapla. Nasıl bir dünya ve insanlık hayali kurduğunun ötesinde, buraya bizi taşıyacak adımların da neler olabileceğine dair çok somut fikirler sunuyor. Kitaptan alıntıladığımız O’nun kendi sözleriyle keyifli okumalar dileri;

Eğitimle değişebiliriz ve kendimizi geliştirebiliriz. Okulda fiziksel hijyeni öğretiyoruz. O halde neden duygusal hijyeni öğretmeyelim?

Geçmişi değiştiremezsiniz. Evet ama her anı yeni bir motivasyon, yeni bir emel belirlemek için kullanabilirsiniz.

Şefkat kutup yıldızımız olmalı!

Düşünün, planlayın, harekete geçin! 21. Y.Y.’ın ikinci bölümünü dünyanın daha mutlu olmasını sağlayacak şekilde yaratmanın yolu budur; çabalamaya şimdi başlarsak tabi!