Diğer Makaleler

NLP Yolculuğum…

İnsan hep gidilecek bir yol arar. Bu yolda ya sevdiklerini, ya huzuru, ya güveni yahutta kendini arar. Peki bulur mu? Eğer isterse evet… Peki vardığını nasıl anlar? Bu konuda Eckhart Tolle, “Oraya zaten orada olduğunuzu farkettiğinizde varmış olursunuz” diyor. Gerçekten de öyle mi? O “an”’ın farkındalığı ile orada olduğumuzda bu gerçekleşir. Tabi fark etmek yolun sonunda değil yolun üzerindedir.

Herkesin bir yolculuğu var, tıpkı Emerson’un dediği  gibi “Hayat varılacak yer değil yolculuktur”. Hepimiz bu yolculukta yol alıyoruz. Yolculuk denilince benim aklıma yemyeşil bir yol geliyor, içerisinde ağaçlar, çiçekler, birbirinden güzel canlılar var. Yeri geldiğinde bu yolculukta durup düşünmek istiyoruz ve o “an”’da bir ses soruyor. Bu “an”’ın içinde neleri farkediyorsun diyor? O “an” içimde sonsuz hissettiğim “Mutluluk”diyorum ve o yaşadığım “an”’ı bu yolculukta ne zaman ararsam bulmak istiyorum. Bunun için o yaşadığım deneyimi güçlü bir hatırlatıcı ile eşleştiriyorum yani çıpalıyorum. Sonra yolculuğa devam ediyorum ve ne zaman yeni bir şey farkettiğim o “an”’da durup bu “an”’ın bana hediyesini çıpalıyorum. Yolculuğum, yol boyunca armağan ettiği hediyeleri çıpalıyarak devam ediyor.

Zaman zaman bu yolda giderken yol ayrımları çıkıyor karşımıza ve ihtiyaç duyduğumuz o “an”’da ben; yemyeşil ormanda gökyüzünden yağan yağmur damlalarının bedenimde o “an” çıpaladığım tüm duygularla birlikte üzerime aktığını hissediyorum ve cevap en derinden geliyor. O “an” yeni yolların oluştuğunun fark ediyorum. Karar vermeniz gerektiğinde en derin cevap kaynaklarınınızın sizde olduğunu bilmek insana eşsiz bir yolculuk sunuyor. Aslında tıpkı bir bilmece gibi aldığımız eşsiz yolda neyi arıyorsak cevabını o bilmecenin ait olduğu kutucuğa yerleştiriyoruz, tabi hayatın bilmeceleri bitmiyor. Bazen o “an”’larda durup daha da derinden düşünüyoruz ve o “an”ların geçmiş yolculuklarımızla bağlantısını buluyor ve geçmişe bizlere farkettikleri için teşekkür ediyoruz.

Geçmişe dönüp baktığımda sadece sonsuz bir “kabul ve minnet” duygusu hissediyorum, yaşamda yaşadıklarımın bana öğrettikleri ile geçmişten bugüne taşıdığım sandığın sonsuz bir ışık kaynağı ve bugünden geleceğe yolculukta bana armağan edilen hediyelerin içerisini dolduracak güzel “an”’lardan oluşacağını biliyor olmak ve bu yemyeşil yolculukta devam edip hayatın bilmecelerini çözmek insana yepyeni kapılar açıyor.

Sizlerin yolculuğu nasıl? Bu yolda neleri keşfetmek istiyorsunuz? Hangi “an”’larda durup o yaşadığınız o “an” deneyimlerini geleceğe taşımak istiyorsunuz? Geçmişten bugüne taşıdığınız sandığı neye dönüştürmek istiyorsunuz? Tüm bu soruların cevaplarını bulduğum ve bu eşsiz yolculuğu böyle derinden yaşamamın en önemli kaynağı almış olduğum NLP eğitimleridir.

Sizde aldığınız yolda aradıklarınızı o “an”’ın farkındalıkları ile keşfetmeye ne dersiniz?

Tuğçe Barış

Profesyonel Erickson Koçu

30 Ocak 2017