Diğer Makaleler Öneriler

FARKINDALIK ANLARI & ENGELLERİ AŞMAK

YARATICI UYARIM SİZİ KURTARSIN!

Marcy Nelson- Garrison, MA, LP, CPCC

Einstein’ın meşhur sözünü duymuş olduğunuza eminim. “ Problemlerimizi onları yaratırken ki düşünce düzeyimizle çözemeyiz”. Yeni düşünce biçimi yaratıcılığa gereksinim duyuyor, yaratıcılık ise bir uyarıcıya.  İyi bir açık uçlu soru yaratıcı uyarımın bir biçimidir. Yeni düşünce alanı yaratır. Bununla beraber, her ne kadar muazzam olsalar da açık uçlu soruların da bir sınırı vardır.  Çoğunlukla bilişsel dile bağımlıdırlar. Sizi bilemem ama benim sözlü olmayan iletişimi, duygularımı, vücudumu ya da yaratıcılığımı kullanmadan bir içsel değişimi yaşadığım nadirdir.  Bilişsel yaklaşım, dil, lineer düşünce tarzı önemlidir ancak yeterli değildir. Eğer sonuçlarınızı yükseltmek istiyorsanız, açık uçlu soruları sağ beyin yaratıcılığını arttıran sanat, fotoğraf, müzik, gelişigüzel sözcükler, benzetmeler ya da bir oyunla eşleştirin. İkisini eşleştirince koçluk alanın ilgisini arttırıp beklemediği bir alanda yeni bir deneyim yaratmış oluyorsunuz.

Bu işe yarar, çünkü sağ beyin sol beyin denetimini atlamış olur. Birçoğumuz bilişsel dil kullanırken denetimden geçirme konusunda başarılı olduğumuz için akıcı oluruz. Dünyaya bakış açımıza uymayan bir şeyi atlamak çok kolaydır. Ancak görsel verileri sansürleme konusunda o kadar maharetli değilizdir. Bu durum aklın doğal becerisi olan çağrışım yapma ve yaratıcılığı devreye sokar ve yeni alanlar yaratmasına olanak sağlar.

Müşterilerinizleyken, keşifte bulunmalarını sağlayarak, bir alışkanlık anımsatarak, bir şeyler öğreterek, onlara o anda olmalarını sağlayacak yaratıcı uyarılar yaratmak için birçok olanak vardır. En iyi tarafı da neyin ne zaman yüzeye çıkacağını bilemezsiniz.

Bir keresinde bir müşterim vizyonunu tarif ederken ondan bir kart çekmesini istedim. ‘Her seferinde tek bir şapka’ destesinden soytarı şapkasını çekti. Daha önce bahsetmediği bir tiyatro geçmişi olduğu ortaya çıktı. Bu kart sayesinde o ‘şapkayı’ iş hayatına nasıl yerleştirebileceğini keşfe çıkmış oldu. Süperdi!

Bahsettiğim durumda desteden bir kart kullanmıştım ama yaratıcı uyaranı ortaya çıkartmak birçok şekilde olabilir. Çevrenizdeki bir objeyi kullanarak, hayalinde canlandırma yaptırarak ya da iskambil kağıdı kullanarak. Kartlar benim favorimdir, üç çeşit bulunurlar: hayal gücüne dair; sözcük, özdeyiş, bir konseptle alakalı kartlar ve bilgiye dayalı kartlar. Bahsedeceğim üç durum bu yaratıcı uyaranlar konusunda benim favorilerim. Biri kart kullanma, diğer ikisi kolaylaştırılmış işlemler.

  • Müşteriniz çıkmazda ise

Görsel uyaranı sunmanın en iyi zamanlarından biri müşteri zor bir durumda olduğundadır. Daha kapsamlı düşünmeye meyillidirler ve bu onları durmadan aynı döngüde tutarken yeni bir şey ortaya çıkarmaz. Onlara sözel olmayan yeni şeyler sunarak farklı düşünce yaklaşımları için alan açabilirsiniz. Betimleme en iyi yöntemdir.

Güçlü ucu açık sorular bulun:

  • Bu meydan okumanın enerjisini ne değiştirebilir?
  • Ne bilmek durumundayım? Veya
  • Neyi dinleyemiyorum?

Soruyu bulduğunuzda, müşterinize hayal gücüne dair kart destesinden bir kart seçtirin ya da çevrenizdeki onların aklını başından alabilecek bir obje bulun. Bunu dikkatlice planlamak çok önemlidir çünkü bir yandan gereğinden fazla düşünmelerini istemezken bir yandan da içgüdü ve sezgilerinin onları yönlendirmesi önemlidir.

Bunu takip eden koçluk, müşteri için bir anlam ifade edecektir. Önce renk, şekil, özellik, ruh durumu, enerji ve niteliği keşfettirin. Daha sonra karta bakarak aklına gelen çağırışımlar ve hatıralara geçin. Sonra ilk sorunuza dönün ve bu resmin müşteri için ne ifade ettiğini dikkatlice inceleyin.

  • Müşteriniz saatte 100 Km ile patinaj çekiyorsa

Eminim ki daha önce müşterinizin yüksek enerjili ruh hali ile geldiği ve koçluğa izin vermeden durmadan konuştuğu tecrübeleriniz olmuştur. Şimdi yaratıcı uyarımın bu sefer vücudumuzu kullanarak araya girmesine izin verelim. Aşağıdaki ‘Silecek’ adı verilen son derece basit ama bir o kadar da harika egzersizi gelişim uzmanı ve danışman SueWalden’dan öğrendim.

Öncelikle müşterilerinize tıpkı bir araba sileceği gibi kollarını parmaklarının ucundan dirseğine kadar o anki düşünce hızlarına uygun olarak hareket ettirmelerini söyleyin. Telefonda iseniz bunu onlarla aynı anda sizin de yapmanız iyi olur. Eğer akıllarında birçok şey varsa silecek hızlı çalışacaktır. Bunu fark etmelerini ve hissetmelerini sağlayın. Sonra hızı yarı yarıya azaltmalarını ve vücutlarının da aynı doğrultuda olduğunu hissetmelerini sağlayın. Şimdi yarı yarıya daha azaltın ve müşterinin enerjisi azalana kadar bunu yapmaya devam edin.

Bu müşterilerin düşüncelerden kurtulmasına, vücutlarını hissetmelerine, rahatlamalarına ve o anda olmalarını sağlayan bir yöntemdir.

  • Müşteriniz kendi bilgeliğine güvenmiyorsa

Müşteriniz zor bir süreçten geçiyor ve her şey üstüne geliyor gibi hissediyorsa, sembolik bir bilgelik figürü ortaya çıkarmaları istemeniz, yeni bir ışık görmelerini ve konuyla ilgili ifadelerini arttırmalarına yardımcı olabilir.  Bu bilgelik figürü bir ruhsal rehber, atalarından birisi, kendilerinin gelecekteki hali hatta sihirli bir çocuk ya da savaşçı gibi prototip bile olabilir.  Bunun için tek gereksinim, bu bilgelik figürünün müşteriyi sevmesi ve onun için en iyisini istemesidir.

Bunu yapmanın birkaç yolu vardır ama benim tercihim normalde kullanmadıkları ellerini kullandıkları gazetecilik egzersizidir. Müşterilerimi bu bilgelik figürü ile kendi tercihleri olan bir konuda diyaloga girmelerini söylerim. Normalde kullandıkları eli soru sorarken, diğer ellerini de cevaplarken kullanmalarını söylerim. Kalemi az kullandığınız elinize geçirdiğinizde adeta bir çocuğun kargacık burgacık yazmasındaki gibi yeni bir perspektif ve normalde kullanmadığınız bir iç ses doğal şekilde ortaya çıkar. Mesajlar bazen basit bazen derin olurlar. Ama çoğunlukla sevgi dolu ve onaylayıcıdır.  Bu yöntemi seansta uygulayabilirsiniz ayrıca müşterileriniz kendi kendilerine de yapabilirler. Ben bu egzersizi sıklıkla bir şeyler yaratırken kullanırım. Bilgelik figürü güçlü bir beyin fırtınasının ortağıdır.

Bunun anahtarı sizin işinize yarayabilecek yaratıcı uyarım aletlerini bulmak, buna ihtiyacınız olduğunu fark etmek ve cesurca yeni bir şey ortaya çıkartırken kullanmaktır. Sizi temin ederim ki müşterileriniz çok daha fazla farkındalık anı tecrübe edip, engelleri aşacaktır.

KAYNAK: CHOICE – Volume14 – Number4