Diğer Makaleler Öneriler

Herkes Profesyonel Koç Olabilir Mi?

Nasıl ICF Unvanlı Bir Koç Olabilirsiniz?

Bir PCC’nin Keyifli Çetin Yolculuğu -1-

Yazan: Kemal Başaranoğlu, PCC / Profesyonel Erickson Koçu

Bu yazıyı şayet okuyorsanız ya mesleğe olan merakınızdan ya da profesyonel koç olmayı düşünmekten ya da zaten bir koç olduğunuz ve kendinize nasıl daha fazla katkı sağlayabileceğinizi öğrenmek için okuduğunuza inanıyorum.

Öncelikle Koçlar Dünyasına hoş geldiniz. Amacım aslında Profesyonel Koç Kimliğini” nasıl üzerinize giyebileceğinizi adım adım birkaç günce yazısı ile sizlere hap şeklinde aktarmaktır. Herhangi bir sorunuz olursa ya da yardım edebileceğim bir şey, lütfen bana iletişim bilgilerimden ulaşın.

Profesyonel Koç olmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka aşağıdaki altı koyu çizili cümleleri içselleştirmeniz gerekmektedir.

Arkadaş Olmaktan ve Akıl Vermekten Vazgeçmelisiniz!

Profesyonel Koçlar, akıl verme, yönlendirme ve arkadaş olmak, terapi yapmak gibi kavramları kelime dağarcığından çıkarmıştır. Bu kelimeler müşterileri ile ilk görüşmede onlara sadece koçluğun ne olmadığını anlattıkları kelimelerdir.

Öğrenmeye Aç Olmalısınız!

Profesyonel Koçlar, iflah olmaz öğrencilerdir. Her zaman kendilerini geliştirmek için yeni programlara katılırlar ve önce kendilerini geliştirip, derinleştirirler. Kendi derinliğinin aynı zamanda müşterilerinin derinliğine neden olduğunu bilirler.

“Söz Gümüşse Sükut Altındır” cümlesini aklınızda tutmalısınız!

Profesyonel Koçlar, sessizliğe aşıktır. Koçluk yaptıklarında, koçluk alan müşterileri karşısında yeterli süre sessiz kalarak, onlara alan açarlar. Onların kendilerini hayatlarında hiç deneyimlemedikleri kadar geniş bir alanı deneyimlemelerine ve farkındalıklarını elde etmelerine müsaade ederler.

Fil Kulağına Sahip Olmalısınız!

Profesyonel Koçlar, koçluk anında görünmez bir fil kulağını kendi kulaklarına ekleyerek dinlerler. Dinleme öyle bir boyuta gelir ki, koçluk sırasında müşterinin söylediği cümlelerin içerisinde müşterisi için değerli satır aralarını fark eder ve bunu sürecin akışında kullanır.

Çocukça Bir Merakla Soru Sormalısınız!

Profesyonel Koç, koçluk alanlarına soru sorduğunda zihin yerine sürecin akışında saf sezgileri ile harekete geçer. Fil kulağından giren satır arasının farkındalığı ile o ana özel, anda ve o müşteriye özel sorular üretirler.

Koçluk Almaya Can Atmalısınız!

Profesyonel Koçlar, kendi farkındalığını sürekli üst seviyeye çıkarmak için koçluk almaya açıktır. Farkındalıklar önümüzdeki 50 senenin en önemli anahtar kelimesini oluşturmaktadır. Koçlar da farkındalıkların artışının koçluk almaktan geçtiğini çok iyi bilirler. Aldığı her koçluk ile farkındalıkları artarken, koçluk yetkinliklerini de bir üst düzeye taşırlar.

Profesyonel Koç Olmak İstemenin Ötesinde, Neden Profesyonel Koç Olmak İstediğini Çok İyi Bilirsiniz!

Sadece bir meslek icra etmek değildir Profesyonel Koç olmak. Profesyonel Koç olmak aslında kendini “İnsana Adamaktır”. İnsan denen şey, duygu düşünce ve ruhtan oluşan her gün değişen, gelişen ve dönüşen evrenin gördüğü belki en yaratıcı canlı.

Tüm bunları okuduktan sonra bu haftaki “Koçluk Dünyası” yazısını belki de iki koçluk sorusu ile bitirmek en güzeli olur.

  • “Tüm Bu Okuduklarınızdan Sonra Bu Mesleği Gerçekleştiren Biri Olmak Bugün Sizin İçin Ne Kadar Değerlidir?”
  • Bu Mesleğe Adım Atmadan Önce En Az 3-6 Seans Arası Koçluk Almak Sizlere Neler Sağlar?