Diğer Kitaplar Öneriler

İdeal Ekip Oyuncusu

Patrick Lencioni takım çalışması ve liderlik konularında çalışan bir danışman. Ayrıca güçlü bir hikaye anlatıcısı. Kitapları dünya çapında satılıyor.

İdeal Takım Oyuncusu kitabını bir çırpıda okudum.  Kitapta önerdiği yönetim modelini bir şirket hikayesinin içine öyle ustalıkla entegre etmiş ki hem büyük bir heyecanla akıcı bir öykü okuyor hem de takımlara kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler öğreniyorsunuz.

Öykünün kahramanı Jeff yıllarca Silikon Vadisinde ileri teknoloji şirketlerinde başarılı projelerde çalıştıktan sonra eşi ile birlikte yaşamlarında değişiklik yapmaya karar verir. Henüz Silikon Vadisinde çalıştığı yıllarda amcası Bob’ın inşaat şirketinde takım çalışması odaklı bir projeye de danışmanlık yapmıştır ve Bob bu projeden çok memnundur. Değişim döneminde yolları tekrar kesişir ve Jeff amcasının inşaat şirketinde çalışmaya başlar. Yaklaşık 1 sene içinde Jeff ’in amcasının yetkilerini almasını planlamışlardır.

Çok sevdiğim bir Rus atasözü vardır. ‘Siz planlar yaparken Tanrı yukarıdan size güler’ gibi ifade edebilirim…

Tam da böyle olur ve Bob’un geçirdiği bir kalp rahatsızlığı nedeniyle yetki devreni hemen yapmaları gerekir.

Aslında hem ülkemizde hem de dünyada çok yaygın olan Aile Şirketlerinin başına her an gelen bir durumda kalırlar.

Jeff henüz sektörü ve dinamiklerini algılayamadan şirketin başına geçmek zorunda kalır. Yönetim ekibinin kendisini kabul edip etmeyeceği, devam eden ve yeni alacakları zorlu projeleri yönetme gibi bir yığın mesele önünde durmaktadır…

Hikaye ile ilgili ‘ağzınıza bir parmak bal çalabilmişimdir’ umarım. Daha fazla detay vermeyeyim önerdiği modelden bahsedeyim.

Kitapta İdeal bir takım oyuncusunda olması gereken üç erdemi aşağıdaki gibi tanımlanıyor.

 1. Alçakgönüllü
  1. Diğerlerinin katkısını dile getirirken cömerttirler
  2. Kendilerinin yerine ekibi ön plana çıkarırlar
  3. Ego veya mevki kaygıları yoktur
  1. Her zaman daha fazlasını arar (yapacak, öğrenecek, üstlenecek…)
  2. Kendi kendini motive eder
  3. Kararlıdırlar
  4. Her zaman daha iyinin peşindedirler
  5. Cesurdurlar
 1. Zeki
  1. Kişiler arası etkileşimde uygun ve farkındadırlar
  2. Takımın içinde ne olup bittiğinin farkındadırlar
  3. Derin düşündüren sorular sorarlar
  4. Diğerinin söylediğini dinlerler
  5. Sözlerinin ve eylemlerinin etkisini bilirler
  6. Sezgileri kuvvetlidir

Bu üç erdemin tek tek özelliklerinden öte üçünün birleşiminin önemli olduğunun altını çiziyor. Ve İdeal Ekip Oyuncusu Modelini bunların kesişimi olarak ifade ediyor.

Modeli 1997 de meslektaşları ile birlikte kurdukları yönetim danışmanlık firmasında oluşturmuşlar ve sadık kalmışlar. Yeni birini işe alırken, stratejik bir karar verirken, operasyonda daima bunlara uygun davranmışlar.

Jeff’in birdenbire yönetmek zorunda kaldığı inşaat şirketinde bu modeli nasıl uyguladığı, elde ettiği sonuçlar ve yol boyu maceralarını öğrenmek üzere kitabı okumaya davet ediyorum sizleri.

İnsan sosyal bir varlık, kendimizi bulmak, tanımak, gelişmek için diğer insanlara ihtiyaç duyuyoruz. Takım üyesi olmak da bu ihtiyacın önemli bir parçası.  Tüm iş hayatım boyunca  takım halinde çalışmak, bir parçası olmak, hataları, başarıları paylaşmak  beni çok tatmin etti. Takımın gelişimi için kafa yordum hep.  Belki de bu sebepten kitaptan büyük keyif aldım.. Umarım siz de seversiniz

Sevgiyle…

Derleyen: Feyza Köseoğlu

Denge Merkezi