Kitaplar Öneriler

Umut

Yazar : Prof. Dr. Ayhan Aydın

Yayınevi: Pegem Akademi

Değerli eğitim bilimci ve felsefe araştırmacısı Prof. Dr. Ayhan Aydın’ın pandemi döneminde kaleme aldığı son kitabında bizlere insanlık yolculuğu boyunca ışık tutan filozofların, öncü düşünürlerin, öğretilerin, yazarların fikirleri, sözleri, bakış açıları ve hikayelerini, kendi iyimser ve güzeli gören bakış açısı ve zarif edebi dili ile sentezleyerek “umudu” anlatmakta, uyandırmakta ve yeniden aşılamaktadır. “İnsan olma” kavramına umut olacak yepyeni ve çok derin tohumlar ekmektedir. 

Kendisinin sözleriyle; “Esasen insan olmak sarsılmaz bir umutla insanlığa, gelecek kuşaklara, bütün evrene karşı sonsuz bir minnet ve şükran duygusuyla hizmet etmek demektir… Özetle yaşamak, yeryüzünde yürürken izler bırakmaktır…”

Kitabın satırları arasında gölgelerinizle karşılaşabilir, insan olmanın farklı katmanlarını ziyaret edebilir, Platon’dan Nietzsche’ye, Sokrates’ten Yunus Emre’ye, Einstein’den Mustafa Kemal Atatürk’e… dünyamıza iz bırakmış öncülerin okyanuslarında yıkanabilir, hikayelerin metaforların sihirli gezegenlerinde Ayhan Hoca’nın su gibi akıcı anlatımıyla yeni ufuklar keşfedebilirsiniz. 

Ayhan Hoca’nın da aşağıda söylediği gibi, sorulara yanıtlar bulmanın ötesinde bu eşsiz kitabı bambaşka diyarlara kapılar aralayacak taptaze sorularla da kapatabilirsiniz; 

“Bu kitap, kendimizi ve insanoğlunun duygu ve düşünce evrenini anlamamıza bir ölçüde katkı sağlarsa, bu hepimizi mutlu etmeli… Bu uzun yolculukta gidilecek daha çok yol, yanıtsız da kalsa sorulacak çok soru var… Her zaman aklındaki sorulara yanıt bulmak için kütüphanelerde çılgınca kitap arayan bir çocuk olacaktır. Bu kitap aynı zamanda ona yazılan özel bir mektuptur. O çocuğun adı UMUT’tur ve mektup eline geçince gereğini yapacaktır. 

Bu cümleleri okuduğunuzda siz de en iyi soruların henüz sorulmadığını, ayrıca şimdiye dek sorulan sorulara da yeterince yanıt verilmediğini düşünüyorsunuz demektir. Zaten insan olmak da budur…”

Ayhan Aydın

İnsan olmak, iz bırakmak ve umut arasındaki bağlantısallığa ilham olması ümidiyle, keşif dolu okumalar dileriz.